کد خبر: ۱۰۵۵
تاریخ انتشار: ۰۷ شهريور ۱۳۹۷ - ۱۴:۵۲
  امروز با آقای رحیم‌پور ازغدی هم صبحانه بودیم و در مورد جنجال رسانه‌ای سخنرانی‌اش در فیضیه باهم صحبت کردیم. سخنان او در مورد تولید انبوه مرجعیت با آنچه در رسانه‌ها به او نسبت داده شده کاملاً متفاوت است. او می‌گفت مرجعیت مقامی نیست که به‌راحتی در اختیار هر عالمی قرار گیرد.

  ده‌ها سال مطالعه، رنج و تحقیق شبانه‌روزی و خودسازی فردی می‌خواهد که بااستعداد ذاتی همراه شود تا این توانمندی به فعلیت برسد و در یک فرآیند طبیعی و علمی مورد تائید و رجوع دیگران قرار بگیرد.

 بین سخنان آقای رحیم‌پور و فرمایشات مراجع بزرگوار اختلافی ندیدم. البته راجع به برخی توجهات رسانه‌ای هم گفت‌‌وگو کردیم. امر مهمی که باعث می‌شود یک سخنرانی جامع، عالمانه و دلسوزانه تحت‌الشعاع ادبیات خاص یک بخش کوتاه آن قرار گیرد.

 شخصاً هم معتقدم تحول در دروس حوزه هم موضوعی نیست که بزرگان حوزه با آن مخالف باشند. چراکه در طول سال‌های اخیر به ویژه در دوره مدیریت جدید حوزه، اقدامات مهمی انجام‌شده، می‌شود و باید بشود. تجربه تاریخی جنجال بزرگ فقه سنتی و فقه پویا و پاسخ ساده آن بزرگوار که پویایی در متن و ذات خود فقه سنتی جواهری نهفته است، پیش چشم ماست.

 به دلیل ارتباط مستمر و طولانی در زمان مسئولیتم، معتقدم آیت‌الله مکارم شیرازی از پرچم‌داران نواندیشی در حوزه هستند و استاد رحیم‌پور ازغدی هم در زمره دین‌باورترین روشنفکران و نخبگان محسوب می‌شوند.